7 Great Tips For Buying Healthy Food On A Budget

We all want to eat heathy but healthy food shopping is often associated with a long and expensive supermarket journey, we are here to show you it doesn’t have to be that way.

1. BULK BUY

Buying your food in bulk is key to getting value for money.

If you often find yourself hitting the shops several times a week, you’re definitely not buying foods in bulk and have the potential to save money. Identify the items you eat most and explore the options for purchasing larger amounts, such as switching up 500g of beef mince for 1kg.

2. SHOP AROUND

Whether it’s home insurance, a mobile phone contract or chicken breast… We know that shopping around tends to leave us with a few extra pennies.

If you always head to the same shop for your shopping, take note of the prices you pay and next time, try somewhere else.

3. VARIETY COSTS

If you like to eat something different every single day, it will cost you.

Switching up your food each week is much more cost effective than doing so daily.

Makes sure you buy the fundamentals in bulk to save money, enjoy that food for the week before switching it up for the next seven days.

Variety in your diet is essential for your health, so be sure to enjoy a mix of vegetables and foods in your diet.

4. CHOP YOUR OWN FOOD

We can be lazy at times, If your healthy shopping list contains pre-sliced carrots or diced chicken breast, you’re paying extra for the convenience of your food being prepared.

5. COOK AND FREEZE

Don’t throw away leftovers from your family meal, and be sure to cook several meals at once rather than just dinner for one.

Most food keeps well in the fridge for several days, and if you don’t have time to eat it, throw it in the freezer.

You’ve just bagged yourself a super tasty, low-cost, homemade healthy ready meal without the abundance of salt (and preservatives) that most shop-bought ready meals have nowadays.

6. BE FLEXIBLE

Supermarkets are always running promotional offers. Have a shopping list by all means, but be flexible with alternatives to make sure you get the best bang for your buck on the day.

7. OUTSOURCE

Do you want to be spending your valuable time running around multiple supermarkets just to save a few pennies?

How much do you value your time?

What would would do with those hours saved?

Meal prep may seem expensive but the variety and value that is offered is worth it.

90% of our reviews refer to how much time is saved to be able to do the things you enjoy, what ever they may be.

At the end of the day it is your money and you decide how it is best spent.

Get started today? Or go to the supermarket, prepare and cook your food?

It is your choice.